Kimim?

Herşey 90′ ların sonunda, şimdilerde yayınlanmayan YeniYüzyıl Gazetesi’ yle başladı. Henüz bilişim sektöründe yeni yeni zıplayan bir “çekirge”yken Hasan Yalçınkaya‘ nın Chatkapı (bkz: old but gold) köşesini keşfettim. Daha doğrusu köşesini daha etkin hale getirmek için aynı isimle açtığı weblog‘ unu(*)…

Başlangıçta kişisel bir blog sitesiyken kısa sürede hem tasarımını hem de işleyişini değiştirerek siteyi bir topluluk bloguna dönüştürdü. Doğrusu cemshid‘ in payı bunda oldukça büyükmüş. Bunu şimdi farkediyorum.

2000 senesinin son aylarında askere gittim. Aynı aylarda Chatkapı da büyük bir değişim yaşamak zorunda kaldı ve yeni bir domaine, hafif.org‘ a taşındı. Hatırlıyorum da, Van KTM‘ ye girip de internet odasının olduğunu öğrendiğimde epey bi sevinmiş, kaçak göçek orada bulunduğum bir hafta boyunca hafif.org’ u hatmetmiştim. Hafızam beni yanıltmıyorsa Hafif.org’ a da ilk orada üye olmuştum. Ya o ilk gün ya da daha sonra yolumun tekrar KTM’ ye düştüğü başka bir gün…

2003 yılının şubat ayı askerden dönmemle ikinci hafif hatmetme dönemim başladı… İşsizdim ve bütün gün yapacak başka işim yoktu. Yokluğumda bir sürü yeni blog açılmış, hafif’ e bir sürü yeni arkadaş eklenmiş ve binlerce blog yazısı paylaşılmıştı.

(Biliyorum, iyice hafif tarihçesi oldu ama sadede geliyorum. Biraz sabır… 😉 )

2003 Nisan’ ında 3 arkadaş Hafif haricinde kendi bloglarımıza sahip olmaya karar verdik ve Söylence isminde karar kıldık. böylece ilk blogum cekirge.soylence.net doğdu.

archive görünütüsü
web.archive.org görüntüsü

Bir weblogtan çok günceydi ve bu nedenle de adı Günce oldu. Daha sonra içeriği gittikçe internetle ilgili olmaya başladıysa da ismini değiştirmeyi hiç düşünmedim.

Geçen 17 yıl içerisinde bir çok kez site çöktü. Kimi zaman altyapıyı kurcalarken siteyi uçurdum kimi zaman hosting’ i güncellemeyi unuttum, kimi zaman da güncelleyecek param olmadı. Fakat geçen yıla kadar domaini hep korudum. Maalesef geçen yıl güncellemeyi unuttum.

Neyse ki şans yüzüme güldü ve yeniden buradayım.

Günce’ nin İçeriği

Burası bir güncedir. Dolayısıyla tamamen şahsıma ait, duygu ve düşüncelerimi aktardığım bir alandır. Zaman zaman, internet ortamında rast gelebileceğiniz materyaller barındırsa da bu tamamen bulunduğu mecranın doğasındandır. İçerik devamlılık arz etmeyebilir. Henüz hayatımın her anını dolu dolu yaşayamıyorum.

Kişisel bir içeriğe sahip olduğu için başka alanlarda kullanılacağını düşünmesem de; içeriğin bir kısmını ya da tamamını  kopyalayabilir, üzerinde değişiklik yapıp yenisini üretebilirsiniz. Bkz: Creaative Commons. Ayrıca bakınız: Hakka Tecavüz Halinde Hukuki ve Cezai Prosedür. Yetmediyse; bakınız: (ç)Alıntılama Sanatında Zen!

Diyeceğim var…

İçeriğin tümü, aksi belirtilmedikçe yoruma açıktır.

  • Türkiye Cumhuriyeti yasalarınca suç teşkil eden,
  • Ahlaka aykırı yazı ya da link barındıran

yorumlar elbette silinir. Bunun dışında yorumlarda yazılan görüşler tamamen yorum sahibini ilgilendirir. Şahsım, yazılan yorumlardan dolayı 3. kişilerle ve kurumlarla düşeceği hukuki sıkıntılarda, yorumu siteye ekleyen kullanıcının IP, e-posta ve diğer kayıtlı bilgileri gerekli yerlere kanıt olarak ibraz edilir.

Bazı özel sayfaların altında yorum alanını bulamayabilirsiniz ya da direkt şahsımla iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Bu durumlarda iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.