Tsundoku; Japonca bir kelime. Kitap satın alıp okumama, bir şekilde biriktirme alışkanlığı için kullanılıyor. (*)

http://other-wordly.tumblr.com
http://other-wordly.tumblr.com

Kötü bir alışkanlık diyebilir miyiz?.. Bilemiyorum. Son dönemde edindiğim, bir türlü vaz geçemediğim bir alışkanlık oldu; kitap alıp okumamak.

Özellikle geçen yıl neredeyse iki katına çıktı kitaplarım. Pek okumadığım da söylenemez, okuyorum. Fakat aldığım kitap sayısı ve sıklığı göz önüne alındığında durum oldukça kötü.

Direkt bir bağlantısı olmasa da aynı sıkıntıyı yazmakta da yaşıyorum. Uzun süredir günceyi boşluyorum, farkındayım. Yazılacak bir çok şeyin olmasına rağmen neden yazamadığımı açıklayamıyorum. Kafamın içerisinde konuyu oluşturup şekillendirsem bile ister bilgisayar başında olsun, isterse kağıt kalem, öylece kalıyorum. boş boş bakıyorum önümdeki beyazlığa.

Japonların bunun için de bir kelimesi var mı acaba?

Bu yazı daha önce 22 Ocak 2013 tarihinde yayınlandı. Web Archive sağ olsun.

Sabit Fikir yazısı duruyor fakat alıntı yaptığı yazı uçmuş. Kullanılan görsel burada. (Yine teşekkürler Web Archive.)

Benim tarafımda da değişen bir şey yok. Hala bu alışkanlık devam ediyor. okunmadan doğru kitaplığa giden kitap sayısı okunan kitaplardan fazla. Aslında bunun için sağlam bir bahanem var. Umarım bir ara bu bahanemi güzel bir şekilde yazıya aktarma fırsatı bulurum. Hem belki de böylece sizin de bahaneniz olur. 🙂

Son söz; bu şekilde eski günceden yazıları aktarmaya devam edeceğim. Eski-Yeni etiketiyle etiketlenecekler. Umarım aktarıp uğraşmaya değerler.