Herhangi bir arama motorunda WordPress’i arattığınızda iki site karşınıza çıkar: WordPress.com ve WordPress.org. Peki öyleyse WordPress nedir ve bu iki site arasındaki fark nedir?

WordPress arama sonucu

WordPress.com, hosting ile uğraşmadan, kurulum derdi olmadan, pratik bir şekilde bir kaç basit adımda site kurabileceğiniz bir seçenektir. WordPress.com bir hosting firmasıdır ve cekirge.wordpress.com şeklinde bir alan adı oluşturarak hizmet vermektedir. Tabii ücretli bir seçenek olarak özel alan adıyla da kurulum yapabilirsiniz. Varsayılan plan ücretsizdir fakat limitlidir ve hizmetleri kısıtlıdır.

WordPress.org, hosting paketine ve ilişkili bir alanadına ihtiyaç duyan, sıkıştırılmış bir dosya halinde size sunulan bir site altyapısıdır. Bu yazıda bu altyapıya dair bilgileri aktaracağım.

WordPress, Türkçe karşılığı ile bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS)’ dir. Tüm internet sitelerinin %25’inden fazlası WordPress altyapısını kullanmakta ve bu oran her geçen gün artmaktadır.

WordPress, PHP ve MySQL kullanır. Günümüzde birçok hosting firması WordPress için özel hazırlanmış serverler kullanmakta. Bu size hız, performans ve güvenilirlik açısından avantaj sağlar.

WordPress Özgürdür.

WordPress açık kaynak koduna sahiptir, dünyanın birçok yerinden gönüllü yazılımcılar tarafından geliştirilmektedir. Ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz. Başladığınız bir projede sorun yaşadığınızda destek alabileceğiniz gruplar sayesinde yarı yolda kalmazsınız.

WordPress Kişiseldir.

WordPress Temaları

WordPress sadece bir altyapı sunmaz. WordPress ile ücretli ve ücretsiz bir çok tasarıma (temaya) ulaşabilirsiniz. Amacınıza uygun bir tema edinebilir, temel HTML ve CSS bilgisi ile onu kişiselleştirebilirsiniz.

WordPress Themes

WordPress Eklentileri

WordPress’ i lego gibi düşünebilirsiniz. Edineceğiniz eklentiler ile sitenize özel işlevler ekleyebilir, özel eklentiler ile forum ya da e-ticaret platformları gibi farklı yapılara dönüştürebilirsiniz. WordPress eklentileri ile ziyaretçi profilinizi analiz edebilir, iletişim ve üyelik formları ile etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

Temalarda olduğu gibi, binlerce ücretsiz ve ücretli eklenti mevcuttur. Siz sadece isteklerinizi belirleyin yeter. Bunları yaparken de herhangi bir kod dilini bilmenize gerek yoktur.

Kulanımı kolaydır.

WordPress Blok Editörü

Herhangi bir kelime işlemci programına aşina iseniz, Word ya da alternatifi, hiç zorlanmadan kısa sürede WordPress’ te içerik oluşturabilir ve rahatlıkla yayınlayabilirsiniz. WordPress 5.0 ile birlikte gelen Blok Editörü ile Yazılarınızı düzenlemek daha da basitleşti. Herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan yazılarınızı video, fotoğraf ya da ses dosyalarıyla zenginleştirebilirsiniz.
Desteklediği oEmbed özelliği ile sitenize sadece ilgili içeriğin URL’sini girerek birçok platformun ses ve görüntü özelliğini kullanabilirsiniz. Bunlar Youtube videolarınız, tweetleriniz ya da spotify listeleriniz olabilir. Rahatça paylaşabilirsiniz.

Her Sektör İçin Uygundur.

WordPress’ in yalnızca bloglar için olduğu yaygın bir inanıştır. Her ne kadar başlangıçta bu iş için tasarlanmış olsa da günümüzde WordPress, e-ticaret sitesi, kurumsal site ve hatta devlet sitesi gibi pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. WordPress, yüksek trafikli web sitelerine sahip birçok büyük kuruluş tarafından tercih edilir. Bu platformun yoğun trafikte bile hatasız bir şekilde çalıştığını gösterir.

WordPress SEO Uyumludur.

Standartlara uygun kod yapısına sahiptir. Bu nedenle WordPress kullanan siteler Google ve diğer arama motorlarının beklentilerini karşılayarak daha çabuk indekslenirler. Bu da sitenizin daha üst sıralarda listelenmesini sağlar. Web sitenizi daha da yükseltmek için WordPress SEO eklentilerini de kullanabilirsiniz.

WordPress Güvenlidir.

WordPress geliştirilirken güvenlik her zaman öncelikli olarak tasarlanmıştır. Web siteleri bu nedenle oldukça güvenlidir. Güncellemeler ve wordpress.org üzerinden paylaşılan eklentiler her zaman kontrol edilmektedir. Buna rağmen internet söz konusu olduğunda her zaman bir güvenlik açığı oluşabileceği için gerekli eklentilerle açıklar takip edilebilir ve önlemler alınabilir.

WordPress Günceldir.

Teknoloji her geçen gün hızla kendisini yenilemekte. İnternet teknolojileri de öyle. WordPress daima kendisini güncel tutar. Yapacağınız basit birkaç ayar ve eklenti ile altyapınızı daima güncel tutabilirsiniz. Böylece siteniz kurulduktan yıllar sonra bile dün kurulmuş gibi yeniliklerle dolu olacaktır.

WordPress altyapısını kullanan bazı siteler:

Ne dersiniz yeni bir site kurup WordPress kullanmak için bu kadar sebep yeterlideğil mi?